O odpadach na Podlasiu

Wizyta w siedzibie Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Zambrowie rozpoczęła wyjazdowe posiedzenie Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami w województwie podlaskim.

Spotkanie w zambrowskim PGK dotyczyło uwarunkowań działania systemu gospodarki odpadami zarówno w województwie podlaskim, jak i w całym kraju. Zarząd Krajowej Izby Gospodarki Odpadami spotkał się z prezesem spółki PGK, Mieczysławem Kaczyńskim, oraz przedstawicielami spółek komunalnych należących do Izby: Jarosławem Kotem, prezesem PUK w Hajnówce, Adamem Kamińskim, dyrektorem operacyjnym PUHP „Lech” w Białymstoku i jednocześnie przewodniczącym Komisji Rewizyjnej KIGO, oraz Janem Piaseckim, prokurentem PGK w Suwałkach. W spotkaniu udział wzięli także zaproszeni goście z przedsiębiorstw niezrzeszonych w Izbie: Andrzej Lićwinko, przewodniczący Związku Komunalnego „Biebrza”, Mirosław Mielczarek, prezes PUK w Grajewie, Jerzy Dobrzycki, prezes ZUK w Prostkach oraz Mirosław Orłowski,  wójt gminy Prostki.

Nowy zakład do przemodelowania

Reprezentanci Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w Ełku zwrócili uwagę na trudności związane z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Regulacja ta ma znaczący wpływ na nowo wybudowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Siedliskach k. Ełku, należący do Związku Międzygminnego. ZUOK został wybudowany w technologii zakładającej selektywną zbiórkę odpadów komunalnych w podziale na dwie frakcje: suchą i mokrą. Zmiana uwarunkowań prawnych postawiła nowo wybudowany obiekt przed szeregiem problemów. Podobne obawy niejednokrotnie były zgłaszane przez członków Krajowej Izby Gospodarki Odpadami podczas uzgadniania projektu rozporządzenia. KIGO apelowało do Ministerstwa Środowiska o pozostawienie możliwości selektywnej zbiórki odpadów w podziale na frakcję suchą i mokrą tam, gdzie powstały instalacje oparte na tego typu rozwiązaniu. Jednakowy postulat wnosili także przedstawiciele organizacji samorządowych. Niestety, głosy te nie zostały uwzględnione przez resort środowiska.

Podczas spotkania nie zabrakło także tematu prawnego uregulowania roli przemysłu opakowaniowego w finansowaniu procesów przetwarzania odpadów opakowaniowych. Zwiększenie odpowiedzialności producentów stworzyłoby realną szansę na ograniczenie masy produkowanych opakowań, zwiększenie poziomów recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych oraz ich rzetelne zagospodarowanie.

PGK w Zambrowie

W ramach posiedzenia Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadam uczestnicy zwiedzili Zakład Przetwarzania i Utylizacji Odpadów w Czerwonym Borze. Został on wybudowany w latach 2010-2012 z udziałem środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W skład tego Zakładu wchodzi sortownia odpadów komunalnych zarówno zebranych selektywnie, jak i zmieszanych, kompostownia tunelowa z systemem biostabilizacji, kwatera składowa odpadów po mechaniczno-biologicznym przetworzeniu, kwatera do zagospodarowania odpadów zawierających azbest oraz instalacja do demontażu odpadów wielkogabarytowych. Zambrowska instalacja, wykorzystując nowoczesne rozwiązania, stwarza warunki dla gospodarki odpadami przyjaznej środowisku. Jednakże w celu dalszego podnoszenia wymagań przerobowych, emisyjnych i ochrony środowiska już teraz planowana jest jej rozbudowa.

PGK jako firma komunalna z wielkim doświadczeniem, świadcząca szeroki wachlarz usług, nieustannie dostosowuje się do zmieniających się wymagań prawnych i środowiskowych. Wpisując się w wymagania znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, posiada wszelkie wymagane prawem pozwolenia i decyzje związane m.in. z transportem i zagospodarowaniem odpadów. Efektywne i skuteczne zarządzanie spółką zostało zauważone m.in. w rankingu miesięcznika Forbes „Diamenty Forbesa 2016” w kategorii firm o poziomie przychodów od 5 do 50 mln zł w województwie podlaskim.