Wizyta w województwie świętokrzyskim

W dniu 21 marca br. odbyło się wyjazdowe Posiedzenie Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, które rozpoczęła wizyta w Urzędzie Miasta Końskie gdzie Zarząd KIGO spotkał się  z Panem Krzysztofem Obratańskim – Burmistrzem Miasta Końskie i Mirosławem Szustakiem Prezesem PGK w Końskich.

Spotkanie dotyczyło uwarunkowań działania systemu gospodarki odpadami w województwie świętokrzyskim oraz w skali kraju. Członkowie Zarządu KIGO wskazali na możliwości przyjęcia w naszym kraju  rozwiązania  polegającego na włączeniu punktów skupu surowców wtórnych do systemu  gminnego tak, aby odpady w postaci papieru, tworzyw sztucznych, metali i szkła zbierane przez te punkty mogły być traktowane na równi z tymi zbieranymi przez PSZOKI a co za tym idzie, zaliczane do poziomów odzysku. Poruszono także temat prawnego uregulowania roli przemysłu opakowaniowego w finansowaniu procesów przetwarzania odpadów opakowaniowych, w którym zdaniem KIGO pełne koszty zbiórki i zagospodarowania odpadów wprowadzanych na rynek powinni ponosić producenci opakowań. Jednocześnie każda tona odpadów opakowaniowych powinna mieć cenę adekwatną do kosztów zbiórki, którą należałoby co roku uaktualniać, ustalając poziom ceny minimalnej na poziomie co najmniej 30-50% ceny maksymalnej. Zwiększenie odpowiedzialności producentów oraz stworzenie transparentnych ram regulacji prawnych stworzyłoby realną szansę na ograniczenie masy produkowanych opakowań, zwiększenie poziomów recykligu i odzysku odpadów opakowaniowych oraz na ich rzetelne zagospodarowanie. Takie rozwiązanie byłoby korzystne przede wszystkim dla gmin, na które nałożono obowiązki uzyskania odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów.

ZZO w Końskich

Następnie Zarząd w towarzystwie gospodarza spotkania Mirosława Szustaka odwiedził nowoczesny regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Końskich. Zakład zrealizowano przy udziale Funduszu Spójności w ramach programu POiŚ, Priorytet II. Przedsiębiorstwo zagospodarowuje odpady komunalne odbierane z miasta Końskie oraz sąsiednich 3 gmin, a dodatkowo we współpracy z inną firmą także z terenu powiatu Skarżysko-Kamienna. W ramach zakładu działają kompostownia pryzmowa na odpady zielone, instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), sortownia odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki, nowa kwatera składowiska, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych oraz Gminny Punkt Zagospodarowania Odpadów Niebezpiecznych przeznaczony do czasowego selektywnego gromadzenia tych odpadów.

 

ZUO w Promniku k/Kielc

Zarząd odwiedził także kolejną nowoczesną instalację zlokalizowaną w woj. świętokrzyskim – Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku, należący do Przedsiębiorstwa Gospodarki odpadami w Kielcach, którego pracami od lat kieruje Prezes Zarządu ? Henryk Ławniczek. Zakład kompleksowo zagospodarowuje odpady komunalne odebrane z miasta Kielce i 17 okolicznych gmin. Rozwiązanie technologiczne w ZUO oparte jest na mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu zmieszanych odpadów komunalnych (ZOK) oraz pochodzących z selektywnej zbiórki wraz z separacją i kierowaniem do utylizacji odpadów niebezpiecznych. Unieszkodliwiane są tam również odpady wielkogabarytowe i budowlane.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik i technologii, takich jak separatory optyczne i balistyczne do sortowania i  innych urządzeń spełniających wymagania BAT oraz zastosowaniu zaawansowanych technologii w zakresie: produkcji paliwa alternatywnego, fermentacji beztlenowej odpadów komunalnych z odzyskiem metanu kompostowanie dynamicznego, statycznego odzysku energii elektrycznej (z biogazu) i cieplnej (z biogazu, geotermalnej oraz rekuperacji), oczyszczania ścieków (fotokatalitycznego i wymiany jonowej), oczyszczania powietrza (biofiltracja, fotokataliza, dekontaminacja, redukcja ozonowa) przedsiębiorstwo jest jednym z najnowocześniejszych zakładów branży gospodarki odpadami w Polsce.