Złote Odznaki KIGO i konferencja „Gospodarka odpadami w nowych warunkach prawnych i organizacyjnych”

Złote Odznaki KIGO i konferencja „Gospodarka odpadami w nowych warunkach prawnych  i organizacyjnych” Targi POL-ECO-SYSTEM 2016 – 12 października 2016r.

W program uczestnictwa KIGO w Targach POL-ECO-SYSTEM 2016 wpisała się także, organizowana przez Izbę w dniu 12 października konferencja poświęcona aktualnym zagadnieniom prawnym w gospodarce odpadami i prezentująca modele europejskich rozwiązań systemowych w branży. Przed konferencją odbyło się wręczenie Złotych Odznak Krajowej Izby Gospodarki Odpadami przyznawanych osobom szczególnie zasłużonym dla gospodarki odpadami i ochrony środowiska w Polsce. W tym roku Odznaki trafiły do Marka Olszewskiego ? Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, który został wyróżniony  przez Kapitułę za propagowanie zastosowania modelu ?In-house? w gospodarce odpadami oraz do Sławomira Podgórskiego ? Wspólnika w Kancelarii Radców Prawnych Marcin Hanczakowski i Sławomir Podgórski  S. C., który został doceniony za opracowanie modelu powierzenia zadań własnych gminy w gospodarce odpadami własnej spółce komunalnej.

 

Cyrkulacyjna gospodarka odpadami w krajach skandynawskich

Konferencję otworzyła prezentacja Anny Larsson ? Dyrektor Rynku Polskiego w Green Business Norway poświęcona Cyrkulacyjnej gospodarce odpadami na bazie doświadczeń skandynawskich. Podstawowym warunkiem  dobrze funkcjonującego systemu w krajach skandynawskich jest efektywna i przyjazna użytkownikowi zbiórka odpadów. Można tam wyróżnić 2 oddzielne systemy zbiórki: jeden, dla tzw. odpadów codziennych, drugi ? dla odpadów problemowych zbieranych głównie w centralnych punktach gromadzenia odpadów odpowiadających polskim PSZOK-om.  Modelowym przykładem jest norweski Związek Międzygminny ROAF. Zastosowane tam rozwiązania powielane są obecnie przez inne gminy norweskie i szwedzkie. Bolączką krajów skandynawskich w dobie gospodarki cyrkulacyjnej będzie z pewnością nadmierny odzysk energetyczny odpadów resztkowych. Jednakże doświadczenia Skandynawii wskazują, iż odzysk energetyczny jest istotną częścią zamykającą system gospodarki odpadami również w perspektywie cyrkulacyjnej gospodarki odpadami z minimalnym recyklingiem materiałowym na poziomie 60-65 %.

 

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych

Zamówieniom in-house w związku z implementacją dyrektyw 2014/24/UE i 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 poświęcił swój wykład Mec. Maciej Kiełbus Partner w Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna w Poznaniu,  który przedstawił zebranym szeroki aspekt zagadnień prawnych związanych z ostatnią nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych.

W ocenie Krajowej Izby Gospodarki Odpadami jak i organizacji samorządowych wprowadzenie w krajowych przepisach podziału na  obszary działalności w gospodarce odpadami w zakresie odbioru odpadów z nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości niezamieszkałych przejawiające się w zastosowaniu odmiennego trybu zamówień publicznych jest sprzeczne z celami i brzmieniem dyrektyw unijnych, które nie przewidują ograniczeń czy dzielenia sektorów działalności w stosowaniu tzw. zamówień in-house, Oba środowiska opowiadały się w trakcie nowelizacji ustawy PZP przeciwko temu rozwiązaniu, gdyż wpłynie ono na zmniejszenie jakości życia mieszkańców, zwiększenie kosztów systemów gospodarki odpadami w gminach, a co za tym idzie wzrost opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponadto niesie za sobą ryzyko nieprawidłowej kwalifikacji poszczególnych nieruchomości, i rodzi pytanie w jaki sposób zostaną  określone sposoby postępowania wobec tzw. nieruchomości mieszanych.

Organizacja systemów gospodarki odpadami w Austrii i innych krajach Unii Europejskiej

Dr Johann Mayr ? Krajowy Koordynator ARGE Stowarzyszenia Gospodarki Odpadami w Austrii zaprezentował organizację systemu gospodarki odpadami w Austrii oraz efektywne modele systemów w Unii Europejskiej. Oparty na selektywnej zbiórce odpadów komunalnych u źródła system gospodarki odpadami w Austrii stawia Austrię w czołówce krajów legitymujących się obecnie najwyższymi poziomami recyklingu i odzysku odpadów komunalnych. Jednakże z przeprowadzonych w tym kraju analiz wynika, że zrealizowanie ambitnego celu zawartego w pakiecie Circural Economy Package dotyczącego recyklingu i odzysku odpadów na poziomie 65% do roku 2030 będzie dla tego kraju niemożliwe lub wręcz niewykonalne. Ponadto wysokie nakłady finansowe niezbędne do realizacji celów gospodarki o obiegu zamkniętym mogą skutecznie zablokować osiągnięcie zakładanych celów. Ochrona środowiska jest dobrem bezcennym ale wymaga  niebagatelnych środków finansowych. W realizacji zakładanych celów mogą pomóc uregulowania prawne takie jak:  odpowiedzialność producentów za pełne koszty zbiórki i zagospodarowania wprowadzanych na rynek opakowań, gwarancja poziomu ceny minimalnej za surowce wtórne gwarantująca opłacalność ich zbiórki i recyklingu. Niebagatelna jest też kwestia stałej i intensywnej edukacji społeczeństwa. Dodatkowo doświadczenia austriackie potwierdzają stanowisko krajów skandynawskich, mówiące o tym, że odzysk energetyczny odpadów jest istotną i nieodzowną częścią zamykającą system gospodarki odpadami.

 

konferencja-2016-2 konferencja-2016 20161012_154503 20161012_151028 20161012_145141