KIGO na Targach POL-ECO-SYSTEM 2017

W dniach 16-19 października 2017r. Krajowa Izba Gospodarki Odpadami jak co roku uczestniczyła w Targach POL-ECO-System w Poznaniu.

Na tegorocznych Targach KIGO oferowało swoim Członkom bezpłatne konsultacje poświęcone zagadnieniom prawnym, organizacyjnym i technologicznym w dobie obecnych wyzwań  w gospodarce odpadami i planowaniu inwestycji w przedsiębiorstwach komunalnych.  Nasi Eksperci udzielali porad: Mec. Sławomir Podgorski, Radca Prawny w Kancelarii Radców Prawnych  Marcin Hanczakowski i Sławomir Podgórski s.c. w zakresie wdrożeń i praktyki in-house w Polsce .Dr hab. Zbigniew Grzymała – Prof. nadzw. Szkoły Głównej Handlowej w  Warszawie (Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w zakresie zagadnień dotyczących inwestycji w przedsiębiorstwie i wyboru źródeł ich finansowania. Anna Larsson- Dyrektor ds. Rynku Polskiego, Green Business Norway,  przygotowała tezy w zakresie tematyki zagospodarowania odpadów biodegradowalnych na podstawie sprawdzonych rozwiązań norweskich.

W program uczestnictwa KIGO w POL-ECO-SYSTEM 2017 wpisało się także spotkanie Przedstawicieli Regionalnych KIGO poświęcone programowi aktywizacji regionalnej przedsiębiorstw gospodarki odpadami sektora samorządowego, a przede wszystkim aktualnym rozwiązaniom systemowym w branży, których prawne usankcjonowanie miałoby niebagatelny wpływ na usprawnienie działalności przedsiębiorstw komunalnych, powstanie mechanizmów finansowania w gospodarce odpadami, które odciążyłyby gminy i mieszkańców a przede wszystkim na pozytywne efekty środowiskowe.

Mając na uwadze członkostwo i działalność KIGO w  Municipal Waste Europe przedstawiciele regionalni i Zarząd  Krajowej Izby Gospodarki Odpadami zatwierdzili tezy  zmian organizacyjnych i prawnych, które przedstawione zostaną przez naszą izbę gremiom w Brukseli.

Jako najważniejsze dla branży uznano następujące zagadnienia:

  1. położenie nacisku (np. poprzez odpowiednie narzędzia prawne) na promocję ekoprojektowania w tym w szczególności w zakresie tworzyw sztucznych, które są jednym z najbardziej złożonych i problematycznych produktów w strumieniu odpadów (w odniesieniu do recyklingu, wykorzystania recyklingu i tworzenia nowych wyrobów z tworzyw sztucznych, problemów z etykietami na tworzywach sztucznych, które utrudniają recykling);
  2. Stworzenie dogodnych warunków prawnych i organizacyjnych dla produkcji nawozów
    z bio-odpadów, tak aby posiadały one certyfikaty jakościowe ? zgodne z normami europejskimi, np. poprzez utratę statusu odpadów w procesie produkcyjnym; w tym stworzenie dogodnych warunków prawnych i organizacyjnych dla produkcji polepszaczy gleb z bio-odpadów do stosowania w określonych warunkach  np. w pasach zieleni, wzdłuż dróg i autostrad, do produkcji roślin przemysłowych, do rekultywacji hałd górniczych;
  3. Stworzenie norm prawnych dla finansowej odpowiedzialności producentów opakowań
    za pełne koszty zbiórki i zagospodarowania wprowadzanych na rynek opakowań. Wprowadzenie norm prawnych gwarantujących przedsiębiorstwom zwrot kosztów zbiórki i zagospodarowania odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów i strumienia odpadów zmieszanych, tak aby koszty tej zbiórki  nie obciążały mieszkańców a producentów opakowań. Wprowadzenie tego typu rozwiązań szczególnie wobec plastiku jest bardzo pilne w świetle decyzji Chin o wstrzymaniu z końcem bieżącego roku importu odpadów, w tym plastiku.  Sytuacja ta powinna zostać wykorzystana jako impuls do jak najszybszych zmian systemowych wspierających odzysk i recykling odpadów opakowaniowych;
  4. Stworzenie dogodnych warunków prawnych i organizacyjnych dla produkcji paliw alternatywnych poprzez wspieranie ich spalania w energetyce i ciepłownictwie np. poprzez utratę statusu odpadów dla RDF/SRF;
  5. Stworzenie warunków prawnych sprzyjających propagowaniu elektromobilności
    w gospodarce odpadami i jej rozwoju  in. poprzez zdefiniowanie ram nowego rynku obejmującego pojazdy wykorzystywane w gospodarce komunalnej oraz  promocję elektromobilności w samorządach (w celu poprawy środowiska i jakości życia mieszkańców).

Nasze stoisko odwiedziło wielu Przedsiębiorców zrzeszonych w KIGO, a także naszych Współpracowników i Sympatyków. Wszystkim serdecznie dziękujemy za spotkania, dyskusje, a także za miłe życzenia z okazji 14-lecia działalności naszej Izby.

Tomasz Uciński

Prezes Zarządu