Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o. o.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o. o. (MPO) działa na stołecznym rynku od 89 lat. Spółka zatrudnia ponad tysiąc pracowników i obsługuje dziś milion Warszawiaków, odbierając odpady w 10 dzielnicach z 43 000 punktów. Przedsiębiorstwo posiada zakład termicznego przetwarzania odpadów, 4 bazy transportowe i dysponuje flotą ponad 150 pojazdów dedykowanych odbiorowi odpadów, wyposażonych m. in. w systemy ważenia dynamicznego, i lokalizacji. Około 100 pojazdów, to pojazdy bezpylne z czego 40 napędzanych jest gazem (CNG). Około 50 samochodów, to pojazdy kontenerowe.


W ostatnich 4 latach MPO zwiększyło udział w rynku z ok. 30% do 58% i odnotowało czterokrotny wzrost potencjału instalacji odpadów z 70 do 320 Mg rocznie. Konsekwentna realizacja strategii opracowanej na lata 2012 -2016, wysoka jakość świadczonych usług oraz wiodąca pozycja na rynku warszawskim, zaowocowały wygraniem przetargów na odbiór odpadów w dzielnicach: Bielany, Żoliborz, Białołęka, Targówek, Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, a także Wola i Bemowo.
 
MPO, jako spółka miejska prowadzi działalność w ramach Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami, który w sposób odpowiedzialny i przyjazny środowisku zagospodarowuje i finalnie utylizuje odpady wytworzone przez mieszkańców Warszawy. Realizując gospodarkę odpadami komunalnymi dla Miasta Stołecznego Warszawy, Spółka od lat wypełnia obowiązki wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej.
 
Działalność MPO skupia się na nowoczesnym i ekologicznym zagospodarowywaniu odpadów, odzysku surowców wtórnych oraz energii. Dzięki nieustannym inwestycjom w modernizację, każdy odebrany od mieszkańców Warszawy kilogram odpadów jest ewidencjonowany i transportowany do instalacji finalnej utylizacji.
 
W ramach przyjętej strategii na najbliższe lata, do 2019 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zamierza m.in. zmodernizować i rozbudować Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych, zlokalizowany na warszawskim Targówku. To strategiczna inwestycja dla Warszawy, która ma być największą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniającą surowe wymogi środowiskowe i w pełni bezpieczną dla mieszkańców. Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych od siebie elementów: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys., ton rocznie oraz sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Z wytworzonej energii będzie dostarczany prąd i ciepło mieszkańcom Warszawy.