Relacja z konferencji KIGO i MPO w Krakowie 2023

XIV ogólnopolska konferencja odpadowa KIGO i MPO w Krakowie

Ponad 100 przedstawicieli przedsiębiorstw gospodarki odpadami i samorządów spotkało się na  konferencji KIGO i MPO w Krakowie, pt.: „Gospodarka obiegu zamkniętego – stabilizacja cen dla samorządów”, która odbyła się w dniach 2-4 lutego br., w hotelu „QUBUS” w Krakowie. Patronatu honorowego konferencji udzielili Pan Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Program konferencji koncentrował się na zagadnieniach prawnych i systemowych regulujących pracę przedsiębiorstw gospodarki odpadami sektora samorządowego zarówno w kontekście prawa krajowego jak i wymagań unijnych w tym zakresie. Przedstawiliśmy także programy dofinansowania działalności w branży odpadowej oraz wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym i Taksonomii.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji, którego dokonali Prezes Zarządu Izby Tomasz Uciński oraz Henryk Kultys – Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie które było współorganizatorem konferencji, odbyło się uroczyste wręczenie Złotej Odznaki KIGO z diamentem Tadeuszowi Trzmielowi – Prezesowi Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Odznaczenie to jest wyrazem uznania Izby za zaangażowanie i determinację w działaniach na rzecz rozwoju branży komunalnej i gospodarki odpadami w Polsce, które doprowadziły do powierzenia zadań własnych Miasta Krakowa w zakresie gospodarki odpadami własnej spółce miejskiej – MPO w Krakowie. Była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce.

Panel pierwszy konferencji otworzył referat Jerzego Zająca – Członka Zarządu KIGO, w którym zaprezentował on proponowany przez Zarząd Izby system rozszerzonej odpowiedzialności producentów i jego wpływ na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańców. Temat ten w formie prezentacji filmowej omówiła także Anna Larsson ? Dyrektor w Reloop Platform z siedzibą w Brukseli.

Krzysztof Sosnowy – Prezes Spółki EKOCEL, która była sponsorem generalnym krakowskiej konferencji zaprezentował zebranym istotne zmiany w przepisach normy PN-EN 1501-01:202, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy i poruszania się śmieciarek. Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w osobach Dominika Bąka – Zastępy Prezesa Funduszu i Jarosława Rolińskiego – dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW. Przedstawiciele NFOŚiGW zaprezentowali zebranym obszerny referat poświęcony tematowi możliwości pozyskiwania środków z Funduszu na inwestycje w gospodarce odpadami.

Popołudniowy panel poświęcony został prezentacji dorobku naukowego przedstawicieli uczelni krakowskich, w którym Prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz z Politechniki Krakowskiej zaprezentowała referat, pt.: „Taksonomia UE – wyzwania czy bariery dla gospodarki odpadami komunalnymi” zaś dr Szymon Sikorski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawił  wykład, pt.: „Gospodarka odpadami i wodą – wyzwania, potencjał i pomysł na czysty zysk”. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych: Jolanta Aleksanderek ze spółki MAK Ubezpieczenia oraz Adam Mikoś i Wojciech Semmerling z Safety4All – sponsorzy konferencji – omówili temat: „Szkody pracownicze, wypadki przy pracy – roszczenia cywilnoprawne z ich tytułu, czyli co zarządzający organizacją wiedzieć powinien”.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła dynamiczna prezentacja prawników z Kancelarii Prawnej dr Krystian Ziemski & Partners, w której Mec. Joanna Kostrzewska, Partner Maciej Kiełbus oraz Mec. Konrad Różowicz zaprezentowali zagadnienia związane z karami administracyjnymi i cywilnymi z perspektywy funkcjonowania instalacji komunalnych i przedsiębiorstw gospodarki odpadami.

Wyjazdem technicznym do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO} w Krakowie rozpoczęliśmy drugi dzień konferencji zaś wystąpienia na konferencji rozpoczął panel dotyczący odzysku energii odpadów w procesach spalania i biofermentacji. Aspekty praktyczne tych zagadnień zaprezentowali Prezes Zarządu Izby Tomasz Uciński, Prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego – Janusz Fic oraz Dyrektor ZTPO w Krakowie Wojciech Wróbel. Aspekty techniczne i prawne tego zagadnienia przedstawił Prof. Dr hab. Inż. Grzegorz Wielgosiński.

Na zakończenie uczestnicy wysłuchali referatu Radcy Prawnego KIGO – Mec. Sławomira Podgórskiego – z Kancelarii Radców Prawnych S. Podgórski, A. Kapera, poświęconego aktualnym zmianom prawnym w gospodarce odpadami.

„Dla branży gospodarki odpadami szczególnie wyczekiwanymi elementami porządkującymi system gospodarki odpadami są wdrożenie skutecznego  modelu rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), zakładającego realne pokrycie kosztów odbioru i zagospodarowania opakowań i odpadów opakowaniowych przez producentów oraz zwiększenie ilości instalacji recyklingu, a także budowa wystarczającej ilości instalacji termicznego przekształcania odpadów także z wykorzystaniem istniejącej w Polsce, lokalnej infrastruktury do produkcji i przesyłania energii w procesie współspalania z RDF co umożliwiłoby obniżenie kosztów zarówno zagospodarowania odpadów jak i wytwarzania energii na terenie wielu Gmin w kraju. Przedsiębiorstwa gospodarki odpadami sektora samorządowego, chcąc sprostać unijnym i krajowym wymaganiom, starają się jak najlepiej realizować postawione przed nimi cele. Nasze dyskusje podczas konferencji ukazały jakie czynniki wpływają realnie na podwyżki cen w gospodarce odpadami i potwierdziły nasze wcześniejsze, wspólne  postulaty. Jedynie odpowiednie inwestycje i regulacje prawne mogą rozwiązać trapiące nas od lat problemy. Intensywnie działamy na rzecz wprowadzenia takich rozwiązań”

mówił Prezes Tomasz Uciński zamykając XIV-tą konferencję w Krakowie.

Ewa Rakowska

Dyrektor Biura Zarządu

Krajowa Izba Gospodarki Odpadami