Rok 2023 – 20-lecie Krajowej Izby Gospodarki Odpadami

Za początek prac nad powołaniem Krajowej Izby Gospodarki Odpadami (KIGO) należy uznać czerwiec 2002 roku, kiedy to rozesłano do firm komunalnych w Polsce pisma w sprawie inicjatywy powołania Izby skupiającej samorządowy sektor przedsiębiorstw gospodarki odpadami. Wraz z pismem przekazano potencjalnym członkom także projekt Statutu Krajowej Izby Gospodarki Opadami. Pokłosiem tych działań były dwa spotkania robocze, które odbyły się w Warszawie w dniach 6-7 września 2002 r. i 13 czerwca 2023 r. W drugim spotkaniu udział wzięło 80 przedstawicieli firm komunalnych i produkujących sprzęt dla sektora komunalnego z całej Polski.

Finalnie w dniu 17 listopada 2003 r. w Senacie RP przy udziale członków Senackiej Komisji Ochrony Środowiska odbył się Zjazd Założycielski KIGO.

Zjazd poprzedziła konferencja, pt.: „Perspektywy rozwoju gospodarki odpadami w kontekście wstąpienia Polski do Unii Europejskiej”. Obrady Zjazdu otworzył Grzegorz Andrzej Niski, Senator RP, który  witając zebranych przekazał prowadzenie spotkania Tomaszowi Ucińskiemu – Dyrektorowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie, który przedstawił zebranym cel spotkania i poinformował, że w Zjeździe branży udział bierze 101 podmiotów gospodarczych, czyli wymagana przepisami prawa ilość przedsiębiorstw, zdolnych do zawiązania Izby.

W tym dniu uchwalono statut KIGO oraz wybrano skład organów statutowych Izby na pierwszą kadencję.

Dzisiaj nasza organizacja zrzesza ok. 120 przedsiębiorstw zajmujących się szeroko pojętą gospodarką odpadami, produkcją sprzętu komunalnego oraz usługami dla branży.

W naszych działaniach podkreślamy, jak istotnym elementem życia społecznego i gospodarczego jest branża gospodarki odpadami, na rzecz której pracujemy. Działamy, kładąc nacisk na bieżącą, intensywną współpracę ze środowiskiem w tym przede wszystkim ze zrzeszonymi w Izbie przedsiębiorstwami, instytucjami życia publicznego i samorządami lokalnymi.

Cele statutowe realizujemy głównie poprzez reprezentację interesów gospodarczych naszych członków wobec administracji samorządowej i państwowej. Zabiegamy też o tworzenie i promowanie takich rozwiązań prawno-finansowych, które pozwolą na podnoszenie jakości świadczonych usług, a także zapewnią pozytywny efekt ekologiczny, zdrowotny i finansowy dla mieszkańców. W celu promowania jak najlepszych rozwiązań w tym sektorze gospodarki współpracujemy z wieloma organizacjami branżowymi i samorządowymi, uczelniami i wydawnictwami. Jest ich wiele, a do najważniejszych należą: Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, Rada Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza Krakowie, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka i Wydawnictwo „Abrys”. Równie ważna jest nasza współpraca międzynarodowa. KIGO od 9 lat jest członkiem europejskiego zrzeszenia Municipal Waste Europe. Udział w pracach MWE daje nam możliwość uczestniczenia w inicjatywach gremiów instytucji europejskich oraz korzystania z doświadczeń partnerów z innych krajów UE.

Minione 20 lat działalność Krajowej Izby Gospodarki Odpadami było czasem pomyślnym. Nasza branża bardzo dobrze radzi sobie w warunkach nowej, często zmieniającej się systemowo i prawnie  rzeczywistości. KIGO stale się rozwija i bez wątpienia można stwierdzić, że dzisiaj jest znaczącym partnerem w budowaniu nowoczesnej gospodarki odpadami nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Jesteśmy przekonani, że działania KIGO, pomimo często bardzo powolnych i zmiennych prac nad projektami ustaw przybliżają nas do osiągnięcia celów zapisanych 20-lat temu w Statucie naszej Izby.

Wszystko to osiągnęliśmy dzięki ciężkiej pracy naszych Członków w spółkach samorządowych i samorządach, której przyświeca dobro środowiska i mieszkańców. Ta praca kształtuje pozytywny wizerunek całej branży i naszej Izby. Nie należy także zapomnieć o naszych współpracownikach, którzy swoją wiedzą i autorytetem wspomagają Izbę.

Serdecznie dziękujemy,

Tomasz Uciński

Prezes Zarządu